BEŽNÝ DEŇ VO VÄZBE

Bežný deň vo väzbe

Ako to funguje po príchode do ústavu? 

Všetko to začína v CPZ – cela policajného zaistenia. Je to asi najťažší úvod celého procesu, a to bez srandy.

Zväčša dva dni čakáte v menovanej CPZ, kde neviete koľko je hodín, aký je čas, či je ráno, noc alebo deň a nemáte žiadny prístup k ničomu (informácie, …), iba keď vás tam navštívi právnik. Celý čas v cele svieti svetlo, tak ste dezorientovaný.  Je možné, že sa ocitnete v CPZ mimo svojho okresu, kedy vás prevážajú z miesta na miesto, lebo nie sú voľné CPZ vo vašom trvalom bydlisku. V CPZ dostanete stravu (3x do dňa).

Po poslednom vyjadrení súdu, kde sa vyriekne väzba pre vašu osobu, nasleduje toto:

Vaša osoba je premiestnená do ÚVV, ktorý určí súd, zväčša na odporúčanie prokurátora. 

V predmetnom ÚVV si vás preberú ZVJS, ktorí vás prijmú a skontrolujú. odoberú vám všetky vaše osobné veci, nakoľko do ústavu idete bez všetkého – oblečenie, mobil, hodinky, doklady, topánky, financie, … Je dobré mať pri sebe financie, keď vás zatknú, nakoľko idete do väzby s nejakým kreditom, ktorý vám rovno pripíšu na váš bankový účet v ÚVV a rovno môžete fungovať bez toho, aby ste čakali, kým vám vaša rodina zašle nejaké financie.

ZVJS vás prezlečú do väzenských teplákov, kde vám dajú aj váš balíček a tzv. cibuľu – to sú osobné veci zabalené v deke do tvaru cibule, kde máte všetko na štart v ústave (umelý pohár, umelý tanier, príbor (lyžička), 2x toaletný papier (tvrdý ako šmirgeľ), mydlo, kefka, pasta, ponožky, trenky, košeľa, pyžamo, …, posteľné prádlo – 2x deka, posteľná plachta, posteľná obliečka na deku – paplón, posteľná obliečka na  „vankúš“.

Momentálne ako je covid, tak prichádza karanténa, kde čakáte 5-10 dní, (podľa nariadenia jednotlivých ústavov) na test, aby ste mohli nastúpiť do režimu. Režim znamená „nejaký“ pohyb, komunikácia, skrátka nie mučenie v CPZ.

Pred koronou žiadna karanténa pri úvode nebola, rovno vás podľa vašej väzby (A,B,C) a podľa PARAGRAFU zaradili do cely, do ktorej ste mohli ísť.

Pri nástupe hlásite, či ste fajčiar alebo nie. Nefajčiar a fajčiar spolu nemôžu byť v cele (odporúčam, je lepšie povedať, že ste nefajčiar, ak nechcete naraziť na úplne „indivíduá“ spoločnosti).

Vo väzbe si suseda nevyberiete, nikdy neviete, koho vám dajú na celu. Je to niečo, na čo sa treba prichystať, nie ste v tábore… prekvapí vás kadekto a kadečo.

Zväčša sa dávajú do cely po 2-4 osoby, v každom zariadení sú rôzne pravidlá, ale mimo BA kraj vás umiestnia do cely samého iba na vyžiadanie, teda na váš podpis, že chcete byť sám.  V ÚVV BA to neplatí, tam sa ocitnete sám a hotovo. 

Po skončení karantény vás ZVJS zoberú na bežnú prehliadku k lekárovi, röntgeny, zubár, atď, pohovory, aby mali v ústave o vás všetky potrebné informácie (o zdravotnom stave, rodinnom stave, vyživovacie povinnosti, exekúcie, atď).

Ďalej vás odfotografujú na osobný identifikačný preukaz, na ktorom je aj vaše osobné číslo. Tento preukaz nosíte vždy so sebou, keď vychádzate z cely (vychádzka, k právnikovi, lekár, alebo pohovor), kontrolovať vás môžu na každom kroku, čiže musíte ho stále mat pri sebe.

S týmto preukazom sa registrujete aj na veľkých telefónoch na chodbách alebo vonku na dvorcoch (každý ústav to má podľa svojich vnútorných nariadení a zariadení).

Prístup každého referenta/veliteľa je individuálny. 

Väčšina osôb vo väzbe (ZVJS) vás berie ako číslo, nakoľko dnes ste tam, zajtra môžete byť inde alebo vonku.

Velitelia sú osoby, ktoré predvádzajú väznené osoby na vychádzky, k právnikovi, sprevádzajú vás po ústave… („velia“? pravdepodobne odvodené slovíčko).

Referenti sú osoby, ktoré majú poskytnúť najlepšiu starostlivosť o väznené osoby, poskytnúť im čo najviac informácií, vysvetliť im, na čo majú nárok, čo môžu a čo nie. NIEKTORÍ referenti si mýlia význam slov obvinený a odsúdený. PAMÄTAJTE, obvinený nie je odsúdený (slangovo „mukel“), ktorý pracuje vo väzbe. Ale to je na dlhšie rozprávanie… 

Ďalej ako ste na cele, váš deň je nasledovný:

5:30 – 5:45 budíček 
6:00 – 6:15 raňajky
7:00 ranná kontrola (nástup/raport)
7:30-11:30 (oddych, vychádzka, právnici, lekári, lúštenie, tv, karty, kreslenie, vzdelávanie, čítanie, písanie listov, …)
12:00 obed
13:00 – 17:30 (oddych, vychádzka, právnici, lekári, …)
17:30 – 18:00 večera
21:30 večierka

(každý ústav má rôzne nariadenia, podľa ktorých funguje. V žiadnom ústave to nie je rovnaké, všade sú malé rozdiely).

TIETO DNI SA STÁLE OPAKUJÚ DOOKOLA. Stačí si to vyskúšať nasledovne: prišiel covid a ľudia nevedeli, čo robiť doma, mali problémy so sebou, čo s časom, ,.. tak si predstavte, čo znamená väzba – karanténa stále – bez kontaktu, bez informácií, vytrhnutý z bežného života.

Preto vám odporúčame zamyslieť sa nad tým všetkým, čo tu píšeme a postupovať podľa krokov, ktoré sme vám napísali… (hlavne písať listy vašej osobe vo väzbe – je to dodanie energie, keď na vás myslia najbližší a nájdu si na vás čas..)

Žiadne produkty v košíku.